Aktualności » Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja
08/05/2019

Apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

3 maja 1791r. Sejm Wielki uchwalił pierwszą w nowożytnej Europie, a drugą na świecie po amerykańskiej, konstytucję. Celem ustawy rządowej miało być ratowanie Rzeczypospolitej, której terytorium zostało uszczuplone w wyniku I. rozbioru przeprowadzonego przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 r.

Autorami Konstytucji 3 maja byli między innymi: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj. W czasie obrad Sejmu Czteroletniego wielu posłów z obozu hetmańskiego sprzeciwiało się powołaniu ustawy zasadniczej. Okazja nadarzyła się 3 maja 1791 roku, wówczas kiedy wielu przeciwników konstytucji nie powróciło jeszcze z wielkanocnego urlopu. Po siedmiogodzinnych obradach Sejm zatwierdził konstytucję, a król Stanisław August Poniatowski podpisałją. Twórcy Ustawy Rządowej określili ją jako „ostatnią wolę i testament gasnącej Ojczyzny”.

Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, podczas uroczystego apelu uczniowie klasy VII wcielili się w role narodowych bohaterów i przypomnieli nam najważniejsze postanowienia tej  ustawy oraz dlaczego miała ona tak wielkie znaczenie dla Rzeczypospolitej. Była to również dobra okazja do ukazania naszym uczniom przywiązania do symboli narodowych i żywa lekcja historii Polski.

Dorota Ostafin

« powrót