Pod koniec września świętowaliśmy w naszej szkole niezwykłe wydarzenie. Wraz z uczennicami i uczniami, należącymi do koła recytatorskiego, włączyliśmy się w pewną pożyteczną i ciekawą ogólnopolską akcję. W ostatni piątek września przypadał bowiem Dzień Głośnego Czytania, po raz pierwszy ogłoszony w 2001 roku przez Polską Izbę Książki, a obchodzony corocznie.
Nasi uczniowie świętowali wraz z Ignacym Krasickim, czytając głośno jego pouczające: „Bajki” . Nie zabrakło m.in. Kruka i Lisa, Papugi i Wiewiórki oraz Osła i Barana. Wspólne, głośne czytanie było okazją nie tylko do świetnej zabawy, ale i przypomniało nam wszystkim, jak wiele w naszą codzienność wnosi literatura.
W czasach, w których mierzymy się z kryzysem czytelnictwa, ważne jest podejmowanie inicjatyw wskazujących na wartość książki i upowszechniających czytelnictwo. Głośne czytanie bowiem rozwija i wzbogaca słownictwo, buduje i wzmacnia więzi międzyludzkie, relaksuje i wspomaga procesy myślowe. Pozwala nam również uciec w świat wyobraźni, ożywia umysł i zachęca do refleksji. Lista zalet jest długa, jednak uczennice i uczniowie wskazali jedną, ich zdaniem najważniejszą. Wspólne, głośne czytanie łączy i pozwala zapomnieć o smutkach, niepowodzeniach i trudnych chwilach. Zatem polecamy głośne czytanie każdemu, małemu i dużemu, nie tylko od święta!
Polonistka Renata Misiewicz
« powrót