KONTRAST CZCIONKA: A- A A+
Aktualności » Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
29/09/2023

Pod koniec września świętowaliśmy w naszej szkole niezwykłe wydarzenie. Wraz z uczennicami i uczniami, należącymi do koła recytatorskiego, włączyliśmy się  w pewną pożyteczną i ciekawą ogólnopolską akcję. W ostatni piątek września przypadał bowiem Dzień Głośnego Czytania, po raz pierwszy ogłoszony w 2001 roku przez Polską Izbę Książki, a obchodzony corocznie. 

Nasi uczniowie świętowali wraz z Ignacym Krasickim, czytając głośno jego pouczające: „Bajki” . Nie zabrakło m.in. Kruka i Lisa, Papugi  i Wiewiórki oraz Osła i Barana. Wspólne, głośne czytanie było okazją nie tylko do świetnej zabawy, ale i przypomniało nam wszystkim, jak wiele  w naszą codzienność wnosi literatura.

W czasach, w których mierzymy się z kryzysem czytelnictwa, ważne jest podejmowanie inicjatyw wskazujących na wartość książki i upowszechniających czytelnictwo. Głośne czytanie bowiem rozwija i wzbogaca słownictwo, buduje i wzmacnia więzi międzyludzkie, relaksuje   i wspomaga procesy myślowe. Pozwala nam również uciec w  świat wyobraźni, ożywia umysł i zachęca do refleksji. Lista zalet jest długa, jednak uczennice i uczniowie wskazali jedną, ich zdaniem najważniejszą. Wspólne, głośne czytanie łączy i pozwala zapomnieć o smutkach, niepowodzeniach i trudnych chwilach. Zatem polecamy głośne czytanie każdemu, małemu i dużemu, nie tylko od święta! 

Polonistka Renata Misiewicz

« powrót